ANDEZİT TAŞININ DİĞER ADI NEDİR?
27 Haziran 2020
Patinatolu Andezit Taşı
29 Haziran 2021

ANDEZİT HARPUŞTA TAŞI

Bir çok yapıda kullanımı yapılan yapı malzemesi çeşitleri bulunmaktadır. Bu malzemeler genelde kullanım alanlarına göre değişiklikler göstermektedir. Yapı malzemeleri genelde doğal veya doğal olmayan olarak ikiye ayrılması yapılmaktadır. Bu ayrımı ürün üretiminde ve kullanım alanlarını incelediğimizde kolaylıkla anlayabiliriz. Dış mekan ve iç mekan ürünleri arasında büyük ayrımlar mevcuttur. Bunun nedeni iki kullanım alanının kendinden farklı özelliklere sahip olması gösterilmektedir. Bu farklılıkları incelediğimizde ürün gruplarındaki farklılıkları anlamış oluyoruz. Bu farklılıklardan dolayı ürünlerde farklı özellikler aranmaktadır. Bu kapsamda dış mekanlarda kullanımı yapılacak ürünlerin başında andezit taşı gelmektedir. Bu ürünün kullanılmasının en büyük nedeni sağlam yapısının yanında doğal olaylara karşı göstermiş olduğu dayanımdır. Bu ham maddenin ürünleri istenen ebatlarda kesim yapılarak üretilmektedir. Bu kapsamda incelediğimizde zemin, duvar ve önemli alanların kaplamasında kullanımı yapılmaktadır. Özellikle bu yazımızda andezit harpuşta taşı özellikleri ve sağladığı avantajların yanında nasıl üretildiğine dair önemli bilgileri paylaşacağız. Öncelikle ürünün amacını açıklamak gerekmektedir. Duvar üstünde bulunan ürün duvarın iç yapısına suyun ulaşmasını engellemektedir. Doğal veya yapay tüm etkenlerden duvarı korumakla mükelleftir. Bu ürünün kullanımı yapıldığı duvarlarda kesinlikle suya bağlı patlama yaşanmamaktadır. Diğer taraftan kullanımı yapılacak ürün suyu iç yapısına almayan ham maddelerden üretilmektedir. Bu noktada ham maddesi gereği andezit harpuşta taşı ön plana çıkmaktadır. Bu ürün duvar üstünde havuz kenarlarında,baba taşı olarak kullanımı yapıldığı gibi bir çok alanda kullanımı yapılmaktadır. Yazımızda bu alanları inceleyerek ürünün üretimi hakkında bilgilere sahip olacağız. Daha kapsamlı bilgiler için bizleri arayabilir veya fabrikalarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Andezit Harpuşta Taşı Üretimi

Doğal madenler genelde doğada serbest halde bulunmaktadır. Bu kapsamda bloklar halinde bulunan ürünler plaklar halinde üretimi yapılmaktadır. Öncelikle üretim aşamasında önemli olan ham madde kalitesinin yanında blokların doğru kullanılmasıdır. Bu kapsamda incelemelerde bulunduğumuzda andezit harpuşta taşı için kullanılacak ham maddenin kendine özgü özellikleri olması gerekmektedir. Bu nedenle her blok plak üretiminde kullanılamaz. Bundan dolayı blokların kalitesi özenle seçilmelidir. Bu kapsamda Ankara ili gölbaşı ilçesinde bulunan fabrikamız üretimlerde Ankara taşı kullanımı yapmaktadır. Bu kapsamda seçimi yapılan bloklar genelde uzun ve yüksekliği olmayan ham maddelerden seçilmelidir. Bu şekilde malzeme israfının önüne geçilmiş olacaktır. Blokların seçilmesi üretimde avantaj sağlayacağı gibi maliyetleri oldukça büyük oranda aşağı yönlü hareket ettirecektir. Bu şekilde andezit harpuşta fiyatı minimum seviyelerine inecektir. Bu şekilde kullanıcı ve üretici maksimum seviyede yarar sağlayacaktır. Bu kapsamda incelemelerde bulunduğumuzda maden sahalarımızın en verimli sahaların içinde lider olduğunu ve buna bağlı olarak en uygun fiyatlarda üretim yaptığımızı söyleyebiliriz. Bloklar halinde çıkarılan ham maddeler öncelikle büyüklüklerine göre sınıflandırılır. Bu sınıflandırma üretim aşamasında ölçülerin hacimlerine göre bloklar seçilmesini sağlamaktadır. Ölçüler ne kadar artarsa kullanılan ham madde o kadar büyük olması gerekmektedir. diğer taraftan genişlik andezit harpuşta taşı için büyük bir öneme sahiptir. Bunu en iyi uygulamada ve üretim aşamasında anlıyoruz. Siparişi verilen ürünlerin en ve kalınlık ölçüleri ne kadar artarsa o kadar büyük ham madde kullanılır ve o kadar zaman harcanır. Bundan dolayı ölçülerin doğru ve net alınması gerekmektedir. Bu şekilde maliyetler minimum seviyeye indirilmiş olacaktır. Blok halinde getirilen ham madde kesim makinesi yardımıyla plaklara ayrılır. Bu kesim sırasında kalınlık ve en belirli ölçülerde kesilir. Ancak boy sonrasında diğer bir makine yardımıyla istenen ölçülere getirilir. Bu işlemler bittikten ürünler profil veya pah işlemi yapılmak üzere diğer farklı bir makineye sevk edilir. Bu makinede öncelikle yan kesim işlemi sonrasında ise pah açma işlemi yapılır. Bu işlemlerin ardından son olarak damlalık işlemi yapılmaktadır. Bu işlem sırasında öncelikle tek tarafa sonrasında diğer tarafa oluk açılarak işlem yapılmaktadır. tüm bu işlemlerin ardında andezit harpuşta taşı ortaya çıkmaktadır. Bu şekilde üretimi yapılan ürünler uygulaması yapılmak üzere paletlere dizilir. Sonrasında sarılarak sevk sırasında dağılmasının ve kırılmasının önüne geçmektedir. Son olarak çelik çemberler yardımıyla bağlanır ve şantiyelere sevk edilmektedir. Şantiye sahasında bulunan yükleyiciler dikey ve yatay konumda sabit olarak taşıyarak ürünleri sahada ilgili alanlara taşımaktadır. Daha kapsamda bilgiler için hemen bizleri arayabilirsiniz.

Andezit Harpuşta Taşı Uygulaması

Üretim aşamasında plaklar halinde kesimi yapılan ürünler uygulaması kesim aşaması gibi plaklar halinde uygulanarak yapılmaktadır. Öncelikle bu ürünün uygulaması çimento katkılı harç yardımıyla yapılmaktadır. Su,çimento ve kum karışımı doğru oranda yapılan harç malzemenin duvarla ilişki kurmasını sağlamaktadır. Kullanımı yapılacak andezit harpuşta taşı genişliği bu noktada büyük öneme sahiptir. Duvara yapılan uygulama kesinlikle duvar taşının dışına çıkmamalıdır. Aksi durumda ürün doğal suların duvara girmesini engelleyemez. Kullanımı yapılacak ürün duvarı ortalamak zorunda değildir. Önemli olan ağırlık merkezinin duvarın üstünde her hangi bir noktada toplanmasıdır. Aksi durumda ürün kayıpları yaşanmasına neden olacaktır. Kullanımı yapılacak ürünün ebatları aynı olması gerekmektedir. Uygulamada kullanılan ürünlerin üst kısmı kesinlikle aynı seviyede ve hem yüz olması gerekmektedir. Üretimi yapılan andezit harpuşta taşı birleşme noktaları aynı seviyede olmalı ve aralarında çimento katkılı harç olması gerekmektedir. Bu harç üst noktadaki suyun içeri girmesini engellemektedir. Ancak daha önemli olan nokta kullanılan ürünün eğiminin doğru yapılmasıdır. Bunu şu şekilde açıklamak doğru olacaktır. Duvar üstüne konulan ürünün eğimi hangi noktaya doğru olursa yağmur suları veya yapay sular o yöne doğru hareket edecektir. Bu şekilde su duvardan uzaklaştırılacaktır. Bu şekilde önemli noktaları bulunan uygulamanın deneyimli ustaların koyması gerektiğini bildirmek isteriz. Çünkü ürünün ömrü yapısı kadar uygulayıcısının deneyimiyle orantılıdır. Bu bilgiler ışığında metre tül olarak ölçülendirilen andezit harpuşta taşı fiyatları metre tül olarak verilmektedir. Bu şekilde metrajı çıkarılan ürünler uygulamada metre tül olarak hesaplanmalıdır. Aksi durumda yanlış hesap yapılmış olacaktır. Daha kapsamlı bilgiler için hemen bizleri arayabilir veya deneyimli mimar,mühendis ve ustalarımızdan oluşan ekibimizden ücretsiz destek alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir