ANDEZİT TAŞI

Bir çok yapıda kullanımı yapılan yapı malzemeleri bulunmaktadır. Bu yapı malzemeleri kullanım alanları olarak farklılık göstermesiyle birlikte sahip oldukları özellikleri sayesinde kullanım alanlarında değişiklik göstermektedir. Öncelikle yapı tasarımcısı olan mimar ve mühendisler yapı malzemelerini oldukça iyi tanımaları gerekmektedir. Kullanımı yapılan ürünlerin uygun alanlarda kullanımı yapılması yapı ömrünü uzattığı gibi kullanım yapıldığında büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Doğru kullanımı yapıldığında andezit taşı yapılarda uzun süre dayanım sağlamaktadır. Yazımızda bu ürünün kullanım alanları, ebatları ve üretim sürecindeki detayların yanında uygulamada dikkat edilmesi gerekenler detaylı olarak sıralayacağız. Doğal maden olarak çıkarılan bir çok taş blokları bulunmaktadır. Bu bloklar kesimler yapılarak plaklar halinde üretilir. Bu üretim sonrasında kullanım alanlarına göre uygulanmaktadır. Ancak bütün doğal taşlar istenen her alanda kullanımı yapılamamaktadır. Bunun nedeni madenlerin özelliklerinin birbirinden farklı olması gösterilmektedir. Bu yazımızda andezit taşı özelliklerini detaylı olarak inceleyelim ve uygulaması konusunda detayları sizlerle paylaşalım.

Andezit Taşı Kullanım Alanları

Doğal maden olarak çıkarılan bloklar ham olarak çıkarıldıktan sonra üretim yapılması için fabrikalara gönderilmektedir. Bu fabrikalarda plaklar halinde üretim yapılmaktadır. Ancak ham olarak çıkarılan ürünler kırılarak duvar yapımı veya zemin kaplaması olarak kullanımı yapılmaktadır. Üretimi yapılan ürünler kullanım alanı her biri için farklılık göstermektedir. Bunun nedeni ise ürünlerin birbirinden oldukça farklı özellikleri bulunmasıdır. Üretimi yapılan andezit taşı özellikle dış mekanlarda ve iç mekanlarda duvar kaplamalarında sıklıkla kullanımı yapılmaktadır. Öncelikle üretilen ürünlerin zemin kaplaması, duvar kaplaması, duvar yapımında kullanımı ve özel işlemelerde kullanımı yapılması olarak sıraya koymalıyız.

  • Zemin Kaplamasında Andezit Taşı;

Bir çok yapıda zemin kaplaması oldukça büyük önem taşımaktadır. Dış mekan ve iç mekan kaplama malzemesi olarak ürünlerde farklı özellikler aranmaktadır. Dış mekanda ürünlerin karşılaştığı zorluklar ve iç mekandaki özellikler oldukça fazla farklılık göstermektedir. Kullanım alanı farklılıklar gösteren andezit zemin kaplamasında genelde dış mekanlarda kullanımı yapılmaktadır. Bu kullanımlarda genelde kırma,plak döşeme ve bu ürünlere uygulanan özel işlemeler olarak farklı ürünler vardır. Zemin kaplaması olarak kullanılan ürünlerin geneli dış mekanlarda kullanılır. Bunun en büyük nedeni ürünün dış mekanda kullanımının daha elverişli olmasıdır. Üretimi yapılan andezit taşı özelliklerini inceleme fırsatı bulduğumuzda nerelerde kullanımı yapılması gerektiğini çok iyi anlama fırsatı buluyoruz. Üretimi yapılan ürünlerin ham maddesin özelliği olan kaymaz yapıya sahiptir. Bu şekilde dış mekanlarda düşmeye bağlı yaralanmaların önüne geçilmektedir. Diğer taraftan dış mekanlardaki ürünler doğal etkenler karşısında yıpranarak aşınmaya uğramaktadır.  Ancak bunun aksine andezit taşı kesinlikle yıpranmaz ve her koşula karşı diğer tüm ürünlere oranla daha sağlam ve dayanıklıdır. Üretimi yapılan ürünlerin isteğe bağlı olarak işlemeler yapılmaktadır. Bu özellik kullanıcının arzusuna bağlı olarak değişmektedir. Dış mekanlarda kullanımı yapılan ürünlerde aranan en büyük özellik ise kimyasal maddelere karşı dayanım sağlamasıdır. Bu dayanımı sağlayan tek ve en sağlam ürün olarak karşımıza andezit taşı çıkmaktadır. Zemin kaplamalarında kullanımı sıklıkla yapılan el kırımı parke taşı genelde araç yollarında,önemli devlet yapılarında ve yaya kaldırımlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Bloklar halinde getirilen ham maddeler plaklar halinde kesilmektedir. Kesimi yapılan ürünler istenilmesi durumunda boyları standart ve serbest olmak üzere kesilmektedir. Kesimi yapılan ürünlerin üzerine istenilen her türlü işlem yapılmaktadır. bu işlemlerin  başında silim,kalibre,mucartalama ve kumlama olmak üzere farklı bir çok işleme yapılmaktadır. Bu işlemler yapılan andezit taşı döşeme olarak bir çok zemini süslemektedir. Ancak sıklıkla kullanımı dış mekanlarda yapılmaktadır. Bir sonraki kullanım alanı olarak duvar kaplama gelmektedir.

  • Duvar Kaplamasında Andezit Taşı;

Yapıların dış mekanlardan ayrılmasını sağlayan duvarlar genelde kaplama malzemeleri ile kaplanması yapılmaktadır. kaplama yapılan duvarlarda farklı malzemelerin kullanımı yapılmaktadır. Kullanılan malzemelerde genelde ısı yalıtım özelliği, doğal etkenlere karşı dayanım,erken solma veya yıpranmalara karşı yüksek dayanım aranmaktadır. Bunların hepsinin birleştiği sayılı ürünlerden biri olan andezit taşı bundan dolayı sıklıkla kullanılmaktadır. Kullanımı yapılan ürünler bu özelliklerin yanında estetik özelliklere sahip olmakla beraber dayanımı daha yüksektir. Bir çok alanda kullanımı yapılan andezit taşı ürünleri dekoratif yapısı sayesinde iç ve dış mekanlarda kullanımı yapılmaktadır. İç mekanlarda silim,kalibre,patlatma ve kalibre olarak kullanımı yapılmaktadır. İç mekanlarda küçük ebatlarda patlatma kullanımı sıklıkla yapılmaktadır. Dış mekanlarda kullanımı daha fazla yapılan ürünlerin uygulaması mekanik veya çimento katkılı harç ile yapılmaktadır. Mekanik kaplamalarda sıklıkla üç santimetre kalınlığında ve genişlik olarak otuz santimetreden kırk santimetreye kadar ürünler kullanılmaktadır. Kullanımı yapılan andezit ürünleri senelerce bozulmadan kendini korumaktadır. Diğer taraftan çimento katkılı harç ile uygulaması yapılan ürünler daha dar ve hafif olması düşünülmelidir. Duvar yapısı oldukça büyük öneme sahiptir. Pürüzsüz ve çıplak duvarlar kullanıma uygun değildir. Bunun nedeni ise çimento katkılı hacın tutunma yüzeyi bulamamasıdır. Duvar yapısı oldukça büyük öneme sahiptir. Çimento katkılı harç ile uygulanan ürünler derzli veya derz siz olarak kullanımı yapılmaktadır. Blog yazılarımızın diğer bölümlerinde daha detaylı anlatımlar yapılacaktır. Daha kapsamlı ve detaylı bilgiler için hemen bizleri arayınız veya fabrikalarımızı ziyaret edebilirsiniz.

  • Mezar & Çeşme işlemelerinde Andezit Taşı;

Bloklar halinde çıkarılan  ham ürünler kesim işlemi sonrasında plaklar halinde üretilmektedir. Plaklar halinde üretilen andezit taşı öncelikle istenen ölçülerde kesilmektedir. İstenen ölçülere getirilen ürünler müşteri arzuları doğrultusunda işlemeye tabi tutulur. İşleme işlemi sonucunda ürünler istenen şekillere getirilmektedir. Fabrikamız bünyesinde bulunan deneyimli ustalar ve makine parkı desteğiyle yıllarca binlerce ürünü işleyerek istenen yerlere anahtar teslimi işler yapmaktadır. Mezar ve çeşme işlemelerinde önemli olan uygulaması yapılacak alanın ölçülerinin doğrul alınması ve istenen özelliklerde ürünler işlenmesidir. Ham andezit bloklarından üretimi yapılan ürünlerin mutlaka müşteriye gösterilerek yapılması gerekmektedir. Üretimi yapılan mezar ve çeşme gibi özel ürünlerin uygulamasında mutlaka dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Bu kurallar çerçevesinde ürünler istenen bölgelere uygulanmalıdır. Daha kapsamlı bilgiler ve detaylar için fabrikalarımızı ziyaret edebilir veya bizleri arayabilirsiniz.

Andezit Taşı Üretim Aşamaları

Bloklar halinde doğadan ham olarak çıkarılan doğal taşların kalitesi üretimi yapılan ürünlerin kalitesini belirlemektedir. Maden sahalarının büyüklüğü ve blokların üretime elverişli olması üretimde kalite ve ürün fiyatlarında indirimi getirmektedir. Maden sahaları andezit taşı ürünlerinin üretiminde büyük öneme sahiptir. Maden sahalarında çıkarılan bloklar titizlikle üretimi yapılacak ürünlere göre ayrılmalıdır. Seçimi yapılan bloklar kaplama ürünleri üretimi için kullanılacak ise bloklar uzun ve alçak olmalıdır. Diğer taraftan andezit taşı basamak üretiminde kullanılması durumunda bloklar tek parça ve uzun olması mutlaka gerekmektedir. Sıklıkla üretimi yapılan bordür taşları ise blokları daha özenle seçilmelidir. Bordür taşları genelde ebatları büyük ve ağır taşlardır. Bundan dolayı kullanılan bloklar büyük ve sağlam olmalıdır. Üretimi yapılan andezit bordürler genelde 10*15*50 ve 15*40*50 ölçüleri arasında üretim yapılmaktadır. Diğer bir ürün olan harpuşta taşı üretiminde ise bloklar küçük olan bloklardan seçilmelidir. Çünkü ölçüler genelde hafif olmaktadır. Ancak ölçüler standart olması durumunda ürünlerin üretiminde bol miktarda ürün fazlası çıkmaktadır. Bu fazlalar dışarı atılmakta olup maliyet artışına neden olmaktadır. Bu noktalara dikkat edilerek üretim yapılması durumunda uygun fiyatlara ürün üretimi yapılmaktadır. Fabrikamız yedi gün yirmi dört saat dört mevsim üretim yaparak uygun fiyatlara satışlar yapmaktadır. Daha kapsamlı bilgiler ve fiyat teklifi için hemen arayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir