Andezit Kaplama

Andezit Kaplama

Andezit Kaplama Taşı

Andezit Kaplama Taşı

ANDEZİT KAPLAMA TAŞI

Yapımı malzemelerin kullanımında her malzemenin uygulamasına göre özellikleri vardır. Bir duvar kaplama malzemesinden istenen özellikler ve zemin kaplamasında yapılacak ürünün özellikleri aynı olmak zorunda değildir. Her uygulamanın farklı özellikleri mevcuttur. Bu özellikleri sağlayan andezit taşı kullanımı oldukça önemlidir. Bundan dolayı özellikle malzeme seçimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu noktada bir zemin kaplamasında aranan özelliklerin başında kaymaz olması,deforme olmaması,bakım gerektirmesi ve zaman içinde bozulmaması gerekmektedir. Bu özellikleri sayesinde zemin kaplamasında özellikle andezit kullanımı yapılmaktadır. Bu malzeme istenen tüm özellikleri sağlamaktadır. Bu sayede dış mekanlarda kullanımı yaygınlaşmıştır. Bu ürünün özellikle sağlam yapısı ve deforme olmaması büyük avantaj sağlarken kaymayan yapısı dış mekan için oldukça önemlidir. Bu özellikleri sayesinde kullanımı yapılan andezit kaplama taşı duvar kaplama veya duvar malzemesi olarak kullanımı yapılmaktadır. Bu uygulamada kullanılması nedeni ise dış çevreden gelen darbe karşı dayanımı yanında ısı yalıtım özelliği ve deforme olmayan yapısının yanında bir çok özelliğe  sahiptir. Özellikle ısı yalıtım malzemesinin zeminle birleşmesi durumunda istenmeyen kabarmalar ve darbe karşısında kırılmalar meydana gelmektedir. Bunu  engellemek için andezit kaplama taşı darbe karşı dayanım özelliği kullanılmaktadır. Bu özellik sayesinde duvar kaplamasında kullanımı yapılan malzeme doğal etmenleri yıpratıcı etkisine karşı dayanımı yüksektir. Bu özelliği sayesinde mekanik uygulama ile duvar kaplama yapılmaktadır. Bunun gibi bir çok özelliğini başlılarda inceleyeceğiz. Daha kapsamlı bilgiler için hemen arayınız.

Andezit Kaplama Taşı Özellikleri

Yazımızda öncelikle zemin kaplaması yapılacak ürünlerde ne gibi özellikler istendiğini ve ebatların ne şekilde seçilmesi gerektiği gibi bilgileri paylaşacağız. Öncelikle zemin kaplaması ebatları ve ebatların kullanım alanları hakkında bilgiler verelim. Bir yürüyüş yolunda yayaların kullanım yapacağı alanlarda üç santimetre kalınlık yeterlidir. Bu alanlarda otuz santimetre genişlikte andezit kaplama taşı kullanımı daha uygun olacaktır. Boy olarak istenen yapılabildiği gibi serbest boy olması malzeme israfını engellemektedir. Yaygın olarak 3*30*serbest boy kullanımı yapılmaktadır. Diğer taraftan araç ve yay kullanımların dört ve üzere kalınlık kullanımı önerilmektedir. Bu üründe ebat seçimi ise ve zemin kaplamalarında yaygın olarak 4*30*serbest boy malzeme kullanımı yapılmaktadır. Bu kullanımlarda andezit taşı özelliklerinden olan kaymaz yapısı,yıpranmaması ve bakım gerektirmeyen özellikleri sayesinde ilk öncelik olarak tercih edilmektedir. Uygulaması hakkında ayrıntılı bilgileri blog yazılarımızda inceleyebilirsiniz. Duvar kaplamasında mekanik ve harç ile uygulama yapılmaktadır. Bu uygulamalarda farklı teknikler ve ebatla kullanılmaktadır. Bu noktada duvarda kullanılan ürünün ebatları kalınlık olarak en fazla üç santimetre olarak kullanım yapılmalıdır. Özellikle mekanik uygulamalarda üç santimetre kalınlık yeterlidir. Kullanımı yapılacak andezit kaplama taşı ebatları 3*30*60,3*30*80 veya 3*40*80 olarak genelde seçilmektedir. Bu uygulamada malzemenin doğa koşullarına karşı direnci ve sağlam olmasından dolayı yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu uygulama sonrasında andezit kaplama güneş,kar ve yağmur gibi doğa olaylarından etkilenmez ve bakım gerektirmez. Harçlı kullanımlarda ise kimyasal yapıştırıcı ve harç dozu olarak uygun kullanım yapılmalıdır. Bu kullanımda genelde yerden yüksekliği az olan duvarlar kaplanmaktadır. Doğru uygulamayla malzemenin ısı yalıtım ve dışarıdaki nemi hapsetmesiyle yapı korunabilmektedir.

Andezit Kaplama Taşı Ebatları

Öncelikle zemin ve duvar kullanımlarında ürün ebatları değişmektedir. Kullanım alanlarına göre farklılık gösteren ebatlar hakkında tüm bilgileri bu yazımızda paylaşacağız. Zemin kaplamasında öncelikle kullanımı yapılacak ürünün ebatları şu şekilde olmalıdır;

  • 2*30*serbest boy bu ürün kullanım alanı olarak sadece yaya kullanımına uygundur.
  • 3*30*boy serbest bu üründe araç ve yük taşımacılığına uygun değildir. Genelde duvar kaplamasında kullanımı yapılmaktadır. Özellikle mekanik andezit kaplama taşı olarak kullanılır.
  • 4*30*boy serbest bu ürünün kullanımı ise genelde zemin kaplamada kullanılır ve araç çıkmasına karşı dayanıma sahiptir. Bu kalınlıktan sonra araç çıkması için beş santimetre kalınlık uygundur. Bazı özel uygulamalarda bu kalınlık ve on santimetre kadar çıkmaktadır.
  • Boy standart veya serbest olması andezit kaplama taşı uygulamasında malzeme kaybını engellemektedir.

Duvar kaplaması olarak kullanımlarda ürünün ebatları değişim gösterir. Özellikle mekanik ve harçlı uygulamalarda ebatlar değişmektedir.

  • 2*15*serbest boy kullanımı genelde duvar kaplamasında kullanılır.
  • 3*15-20*serbest boy bu kullanım ise genelde harçlı andezit kaplama taşı olarak kullanılmaktadır. Bu kullanımda dört santimetre kalınlık uygun değildir. Ancak daha fazla kalınlık kullanımı yapılmaktadır. Bu noktada ustaların doğru uygulaması yapmaktadır.
  • 3*30*60 bu kullanım genelde mekanik kaplamalarda yapılmaktadır.
  • 3*30*80 ve 3*40*80 bu kullanımlar ise yine mekanik uygulamalarda çok kullanılan ebatlardır.

Bu yazımızda verdiğimiz ebatlar genelde çok kullanılan ebatlardan oluşmuştur. Andezit üretimi yapan fabrikalarımız istekleriniz doğrultusunda her ebat ve metrajda üretim yapmaktadır. Daha kapsamlı bilgiler için hemen arayınız.