ANDEZİT PARKE TAŞI

Kamuya açık alanlarda zemin kaplamasında sağlam ve kış aylarında deforme olmayan ürünler kullanımı yapılmaktadır. Bu kullanımlarda kullanım amaçlarına göre kalınlık ve genişlik kullanılmaktadır. Çevre düzenlemesi yapıldığın kullanımı yapılan ürünler arasında andezit parke taşı bulunmaktadır. Bu kullanımda ürünün kalınlığı ve ebatları kullanım amaçlarına uygundur. Özellikle el kırımı yapılan ürünler sağlam yapısı ve dekoratif yapısı sayesinde kullanımı çok yapılmaktadır. Bu ürünün elde edilme ve kullanım alanları oldukça farklıdır. Üretimi yapılan andezit taşı el kırımı ve makine kesimi olmak üzere iki ana gruba ayrılmaktadır. Bu ürünler genelde ton hesabıyla satışı yapılmaktadır. Bu ürünlere eksiltme işlemi yapılmaktadır. Yazımızda bu ürün hakkında merak edilen bütün soruların cevabını vereceğiz.

Andezit Parke Taşı Üretimi

Bloklar halinde çıkarılan andezit öncelikle kesim işlemi için stok sahasına getirilmelidir. Bu sevk işlemi sonucunda blok plaklar halinde kesilme işlemi yapılmalıdır. Bu işlemde sipariş verilen ölçüler baz alınmaktadır. Genelde bu işleme makine kesimi andezit parke taşı olarak adlandırılıyor. Bu kesim sonucunda oluşan plaklar boyları sabitlemek için baş kesme makinesine sev edilir. Bu sevk sonrasında malzeme ebatlı bir şekilde üretilir. Bu ürüne ihtiyaçlar doğrultusunda farklı işlemler yapılmaktadır. Bu işlemlerin başında eskitme işlemi gelmektedir. Bu işlem genelde kesim işlemi bittikten sonra ebatlı ürünlere uygulanmaktadır. Bu işlem sonrası malzeme oval köşelere sahip olmaktadır. Bu işleme tabi tutulan ürünler zemin kaplama ve duvar yapımında kullanımı yapılmaktadır. Bu ürünlerin ebatları kullanım alanlarına göre değişiklik göstermektedir. Üretimi yapılan andezit parke taşı ebatlarını şu şekilde açıklayabiliriz;

  • 10*10*10 ölçüleri malzemenin kullanımı yapılan ebatlarıdır. Bu ebatlar zemin kaplamasında sık kullanılmaktadır. Genelde kalınlık olarak on santimetre kullanımı yapılan ürünün boy ve eninde değişiklik yapılmaktadır.
  • 10*10*15 ebatları ise dekoratif kullanımı yapılan bir üründür. Bu ürüne genelde eksiltme uygulaması yapılmaktadır.
  • 10*15*20 ebatları genelde duvar ve zemin kaplamasında yapılmaktadır. Bu ürün istenilmesi durumunda kumlama işlemine tabi tutulabilir.
  • Ebatları istenilen büyüklükte üretimi yapılan andezit parke taşı fabrikalarımızda kesimi yapılmaktadır. Bu ürünün kesimi ve uygulaması özel teknikler gerektirmektedir. Bunun için anahtar teslimi yapan Erku Madencilik müşteri memnuniyetini hedef kabul edip üretim yapmaktadır.

Makine kesimi yapılan üretimlerin ebatları bu şekilde sıralanabilir. Daha kapsamlı bilgiler için fabrikalarımızı ziyaret ediniz. Diğer bir ürün olan el kırımı andezit parke taşı ise malzemenin doğal yapısını ortaya koymaktadır. Bu noktada bu malzemenin üretimi ebatsız andezit ustaların ellerinde kırılması sonucunda oluşmaktadır. Ürünün ebatları kırılma olduğundan dolayı net bir ölçüye sahip değildir. Ancak genel olarak belirli ölçülerde üretilir. Bu ebat farklılığı uygulama alanında yok edilir. Doğal görünüşünden ve sağlam olmasından dolayı çok önemli alanlarda kullanılmaktadır.

Andezit Parke Taşı Özellikleri

Üretimi bu şekilde yapılan ürün uygulaması ve uygulama alanları malzeme özelliğine göre

oluşmaktadır. Bu malzemeler el kırımı andezit parke taşı kum üzerine çekiç ile çakılarak uygulanmalıdır. Bu uygulamada mutlaka uygulanacak alanın zemini sağlam olmalıdır. Bu alan makineler vasıtasıyla sıkıştırılmalıdır. Bu işlem sonrasında ürün uygulaması yapılabilir. Diğer taraftan makine kesimi olarak üretimi yapılan ürünün uygulaması bu şekilde yapılmakla beraber farklı uygulamalarda yapılmaktadır. Bu uygulamaların başında çimento katkılı harçlı uygulama gelmektedir. Bu uygulamada döşeme taşında olduğu gibi ürün şerbet ile uygulanır. Uygulama sonrasında derz aralıklarına ince derz dolgu uygulanır. Bu şekilde andezit parke taşı uygulanmış olmaktadır. Bu ürünün uygulama alanları genelde önemli yapıların avluları,anıtsal alanlarda yürüyüş yollarında yada yapıya geliş olarak kullanılan araç yollarında kullanılır.