ANDEZİT HARPUŞTA TAŞI
6 Temmuz 2020
Kaplama Andezit Taşı
NEDEN ANDEZİT TAŞI
6 Temmuz 2021

Patinatolu Andezit Taşı

PATİNATOLU ANDEZİT TAŞI

Andezit taşı daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi volkanik hareketlere bağlı olarak magmanın yeryüzüne çıkması ve hızla soğumaya başlaması sonucunda meydana gelmektedir. Magma soğuyarak andezit taşlarını ve bu taşlarda zamanla birleşerek dağları meydana getirmektedir. Bu dağlar yeryüzü olayı olan depremin etkisi ile parçalara ayrılmaktadırlar. Bu oluşum sırasında ilk yeryüzüne çıkan lavlar genelde ilk soğumakta ve damar şeklinde tüm alana yayılmaya başlamaktadır. Bu andezit taşının oluşumunun başlangıç evresidir. Depremler nedeni ile parçalanan andezit taşları bloklar halinde dağlardan iş makineleri sayesinde çıkarılmaktadır. Bu blokların ağırlıkları genelleme yapmak istersek yirmi ton ve yüz ton arasında değişmektedir. Soğuma hızına bağlı olarak da bu taşların renkleri oluşmaktadır. Doğada andezit taşları en çok gri, kırmızı ve pembe renkte bulunmaktadır. Patino diğer adı ile fırçalı veya honlu andezit taşı diğer ham olma durumuna göre daha kolay temizlenir ve kullanım alanları oldukça fazla olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kapsamda incelemelerde bulunduğumuzda bu ürünün kullanım alanı olarak iç mekanlar oldukça sık olduğunu karşımıza çıkmaktadır. Bu kapsamda ürünün üretimini ve hangi aşamalardan geçtiğini detaylı olarak incelemek bizlere oldukça yararlı bilgiler sunacaktır. Biz bu yazımızda ürün hakkında bilgileri sizinle paylaşacak olup daha kapsamlı bir çok bilgi ve ürün numunesi için lütfen bizler ile iletişime geçiniz.

Patinatolu Andezit Taşı Özellikleri

Patinato işlemi fırçalayarak eskitme işlemidir. Patinato andezit taşının üretimi yapıldıktan sonra yüzeyine uygulanan bir işlemdir. Patinatolu andezit taşı yapısı itibari ile sağlam, yüzeyi kayma yapmayan, ısı yalıtım malzemesi olarak kullanılabilen  bir üründür. Bu hammadde doğadan bloklar halinde maden ocaklarından iş makineleri sayesinde çıkarıldıktan sonra fabrikaya getirilerek ihtiyaç duyulan malzemeye göre kesimi yapılır. Daha sonra kesilen andezit taşlarına birçok işlem uygulanır. Patinato da bu işlemlerden bir tanesidir. Patinatolu andezit taşı işlem uygulandıktan sonra yüzeyi eskitilmiş bir yapıya sahip olur. Bu işlemin diğer bir adı da fırçalama işlemidir. Andezit taşı yapısı gereği gözenekleri olan bir ham maddedir. Bu işlem sayesinde doğal dokusu ve gözenekleri ortaya çıkarılmış olur. Taşın yüzeyi antik bir görüntüye kavuşur ve aynı zamanda yüzeyde yumuşak bir doku oluşturulmuş olur. Patinatolu andezit taşı bu uygulama sonucunda taşın kayma direnci en aza indirgenmiş olmaktadır. Bu ürün genellikle zemin kaplamalarında kullanılmaktadır. İstenilen ölçüler müşterinin tercihine ve yapılacak olan yerin özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Bir çok alanda kullanımı yapılan ürünleri inceleme fırsatı bulduğumuzda öncelikle en sık kullanımı yapılan ürün olarak karşımıza patinatolu andezit karşımıza çıkmaktadır. bu ürünün kullanımını diğer tüm ürünlerden farklı olmamakla beraber farkı yüzeyinin işleme tabi tutularak silinmesidir.

Patinatolu Andezit Taşı Üretimi

Bir yüzey uygulaması olan patinato andezit taşı üretimi  fabrikalarda slim makineleri sayesinde yapılabilmektedir. Slim makinelerine takılan patinato fırçaları kendi aralarında zemine verilebilecek desenlere göre kalından inceye doğru değişmektedir. Patinatolu andezit taşı işlemi slim makinesinin tabanına yerleştirilen özel aşındırıcı fırçalar ile eskitilmiş bir doku kazanıncaya kadar yapılan bir işlemdir. İşlem sırasında slim makinesinde ağırlık olmamasına ve makine fırçalarına mümkün olduğunca bol su verilmesine dikkat edilmelidir. Patinatolu andezit işlem sonrasında yüzeyinde mineral damarlar belirginleşir. Diğer kısımlarda ise işlemden dolayı taşın doğal dokusu ve gözenekleri ortaya çıkarılmış olur. Patinato işlemi çeşitli kalınlıkta çelik veya plastik telden oluşan fırçalar ile yüzeylere dairesel sürtünme uygulayarak yapılan bir işlemdir. Firmamız sahip olduğu son teknolojiye ait makine ve ekipmanları ile işinde uzman çalışanlarımız tarafından patinatolu andezit taşı uygulamasını tamamen homojen ve mükemmel bir biçimde yapmaktadır.

 Patinatolu Andezit Taşı Kullanım Alanları

Patinatolu andezit taşı üretimi esnasında fırçaları kendi aralarında zemine verilecek desene göre kalından inceye doğru değiştirilerek kullanılmaktadır. Bu işlem esnasında fırçaların numaralarına dikkat edilmesi gerekmektedir. İç mekanlarda tüm duvar ve zemin dekorasyonlarında, şömine yapımında ve istenilen özel ölçülü alanların yapımında patinatolu andezit taşı malzemesi kullanılabilmektedir. Patinatolu andezit taşı malzemesinin temizliğe ihtiyacı yoktur. Bu malzeme yapısı gereği kir tutmayan bir özelliğe sahiptir. Patinato işlemi ile de kaymaz özelliği daha da güçlendirilmiş olmaktadır. Yapımı tamamlanan patinatolu andezit taşının üzerine kesinlikle koruyucu maddeler sürülmemelidir. Temizlenmek istenen yüzeyin üzerinden tozun arındırılması yeterli olacaktır. Bu esnada temizlik malzemesi kullanımına gerek yoktur. Döşemelerde, yürüyüş yollarında ve benzeri yerlerde kullanılabilen uzun ömürlü bir malzemedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir