ANDEZİT MUCARTALI KAPLAMA TAŞI

Engelli rampaları ve dış ortamlarda kaymaz zemin arayışı her yapıda aranmaktadır. Özellikle bu alanlarda yapılan uygulamalarda ürünlerin kaymaz yapıda olması istenmektedir. Yazmaz olmasıyla beraber sağlam ve deforme olamaması en büyük özellikler olarak aranmaktadır. Bu özellikleri sağlayan sayılı ürün bulunmaktadır. Bunların en başında andezit taşı gelmektedir. Bu ürün kış ve yaz aylarında doğanın yıpratıcı etkisine karşı durmaktadır. Uygulaması ve uygulama sonrası bakım gerektirmeyen yapısı malzeme kullanımını yaygınlaştırmaktadır. Malzemenin ham maddesinin özelliklerinde olan kaymaz özelliği ve dekoratif yapısı sayesinde zemin kaplaması ve duvar kaplamasında kullanımını artırmıştır. Kullanım alanları ve ürün çeşitliliği acısından zengin bir çeşitliliğe sahip andezit istenen ebatlarda üretilmektedir. Erku Madencilik olarak maden sahalarımızdan çıkarmakta olduğumuz ürünleri fabrikamızda işleyerek müşterilerimize istenen zamanda istenilen alanlara teslim etmekteyiz. Müşteri ihtiyaçları doğrultusunda ustalarımız ücretsiz keşif ve sonrasında anahtar teslimi işler yapmaktayız. Ürün çeşitlerimiz arasında önemli yere sahip olan andezit mucartalı kaplama taşı kullanım alanları bakımından zemin ve duvar kaplaması olarak kullanımı yapılan bir üründür. Bu ürün ebatları,üretim aşaması ve üretim sonrası uygulamaları hakkında detaylı bilgileri yazımızda paylaşacağız. Öncelikle ürünün nasıl elde edildiği hakkında bilgileri sizinle paylaşalım.

Andezit Mucartalı Kaplama Taşı Üretimi

Bloklar halinde fabrika sahasında bulunan ham maddeler içerisinde üretim açısından elverişli olan blok seçilmelidir. Bu ham madde öncelikle kesim yapılmak üzere kesim makinesine konulmaktadır. El verişli olacak biçimde makine koyulan blok plakalar halinde kesimi yapılmaktadır. Üretim sonrası oluşan plaklar andezit mucartalı kaplama taşı ham maddesini oluşturmaktadır. Bu noktada siparişi verilen kalınlık ve genişlikte plaklar üretilmektedir. Bu plaklar işleme işlemi yapılmak üzere bant sistemli makine sevk edilmektedir. Bu sevk sırasında üretimi yapılan plaklar uzun olması dikkat çekmektedir. Uzun boylu ürünler öncelikle iki arkadaşımızın çalışmasıyla işlem başlatılır. Uzun plaklar makineye koyulmaktadır. Makinenin dişlileri dönerek gerekli işlemi yapmaktadır. Sonunda uzun plaklar halinde andezit mucartalı kaplama taşı çıkmaktadır. Ancak bu ürünün boy olarak ebatlanması gerekmektedir. Bu noktada makine bitiminde baş kesme olarak bilinen makine vasıtasıyla ürünler ebatlanır. Bu işlem sonrasında ürün oluşumu gerçekleşmiş olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak yapılması gereken üretimi yapılan ürünün sarılarak çember ile bağlamaktır. Bu işlemlerde yapıldıktan sonra ürünler stok sahasına konulmaktadır. Sevk tarihine kadar bu şekilde beklemektedir. Bu ürünlerin kalınlığı minimum üç santimetre olması gerekmektedir. Bu kapsamda kalınlık en fazla on santimetre kadar olmaktadır. Genişlik olarak istenen ölçülerde üretim yapabilen fabrikamız istenen metrajlarda üretim yapmaktadır. Önemli olan andezit mucartalı kaplama taşı ebat ve metrajlarındaki doğruluktur. Bunu sağlamak için alanında yetkin ustalarımız sizlere hizmet vermektedir. Bu noktada bizlere arayarak ücretsiz keşif istemeniz yetmektedir. Üretimi yapılan ürünleri ebatları şu şekilde listelenebilir;

  • 3*30*serbest boy veya standart boy kullanımı yapılır. Bu kullanım duvar kaplamasında yoğun şekilde yapılmaktadır.
  • 4*30*serbest boy kullanımı genelde çok kullanılır. Bu ebatların kullanım alanları genelde zemin kaplaması şeklinde söylenebilir.
  • 5*30*serbest boy bu kullanım zemin kaplamasında ve rampalarda kullanılır.
  • 10 santimetre kalınlığa kadar yapılan işlemlerde genelde otuz santimetre genişlik tercih edilir. Üretim aşamasında istenilen ebatlarda üretim yapmak mümkündür. Ancak genelde istenilen ölçüler bu şekilde sıralanabilir.

Ebatları bu şekilde özetlenebilen andezit mucartalı kaplama taşı genel olarak duvar ve zemin kaplaması olarak kullanılmaktadır. Duvar uygulamalarında üç santimetre kalınlıkta kullanımı yapılan ürün yerde minimum üç santimetre kalınlıkta döşemesi yapılır.

Andezit Mucartalı Kaplama Taşı Uygulama Alanları

Üretimi birkaç aşamada yapılan ürünün kullanım alanları değişiklik göstermektedir. Amaçlarına göre ebatlarında değişim yapılan ürünün öncelikle duvar kaplamasında nasıl uygulandığı ve çeşitlerinden bahsetmek istiyoruz. Üretim sonrasında mekanik kaplama ve harçlı olarak uygulanabilen ürün mekanik uygulamada kalınlığı üç santimetredir. Uygulanacak andezit mucartalı kaplama taşı bu kalınlık sabit kalmak şartıyla genişlik ve boyda farklı varyasyonlar yapılabilir. Bu uygulama dışında harçlı uygulamada yine üç santimetre kalınlık yeterli görünürken kesinlikle kimyasal yapıştırıcı kullanımı gerekmektedir. uygulama sırasında bu şekilde yapılan ürünler kesinlikle bakım gerektirmez ve uzun zaman bozulmadan işlevini yerine getirir. Zemin kaplaması ve rampalarda kullanımı yapılan andezit mucartalı kaplama taşı ise genelde dört santimetre ve üstü kalınlıklarda kullanılır. Bu kullanımlarda duvar uygulamasına ek olarak çimento ve su karışımı şerbet ilave edilmektedir. Bu karışım harç ile iyi karıştırılarak döşemeye elverişli alanlar oluşturur. Önemli olan derz aralıklarını doldurmak olan uygulamanın derz aralıkları ustalarımızın özverili çalışması sonucunda doldurulmaktadır. Daha kapsamlı ve ayrıntılı bilgiler için lütfen hemen bizi arayınız.