PORFİR NEDİR – NASIL OLUŞUR – ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Andezit Gri
ANDEZİT NEDİR, NASIL OLUŞUR VE ÖZELLİKLERİ NELERDİR?
9 Eylül 2021
Andezit Taşı Fiyatları 2021
Andezit Taşı Nasıl Temizlenir?
23 Şubat 2022

PORFİR NEDİR – NASIL OLUŞUR – ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Kırmızı Andezit

PORFİR NEDİR – NASIL OLUŞUR – ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Bir çok alanda kullanımı yapılan ürünleri inceleme fırsatı bulduğumuzda karşımıza kullanımı yapılan doğal taşlar çıkmaktadır. Bu ürünlerin ebatları kullanımı yapılacak alanın durumuna göre farklılıklar göstermektedir. Bu kapsamda incelemelerde bulunduğumuzda ürünün genelde iç ve dış mekanlarda kullanımı sıklıkla yapıldığı bilinmektedir. Bu doğrultuda incelemelerde bulunduğumuzda son zamanlarda sıklıkla müşteri bulan ve oldukça dayanımı yüksek olan bir ürün olarak karşımıza porfir taşı çıkmaktadır. Bu ürünün diğer tüm ürünlerden ayıran özellik nedir? Bununla beraber ürünün kullanım alanları ve üzerine yapılabilecek işlemelerin her birini detaylı olarak inceleyerek sizler ile paylaşma imkanı sunacağız. Öncelikle bir doğal taş olan ürün için oluşumunu yer altı lavlara borçlu olduğunu ve bu lavların soğumasıyla öncelikle taşlaştığı sonrasında kütleler halinde yer altında bulunduğunu açıklamakta fayda buluyoruz. Bu ürünün dağlardan ham olarak çıkarılması ürünün elde edilmesi için ilk aşama olduğunu anlatmakta fayda bulmaktayız. Bu kapsamda öncelikle yapılması gereken ürünün keşfini sağlamak olduğunu söylemekte fayda buluyoruz. Bununla beraber ürünün kullanım alanı olarak iç ve dış mekanları göstermekte hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Bu kapsamda öncelikle ürünün üretimini ne şekilde yaptığımızı anlatmakta ve buna göre üretim koşullarını inceleyerek duruma başlamakta fayda görmekteyiz. Öncelikle bu ürünün kullanım alanından önce maden sahalarının kalitede oldukça büyük önem arz ettiğini bilmemizde fayda buluyoruz. Bir doğal taşın kalitesini öncelikle maden sahalarının kullanımı ve bu alanlardan çıkan ham madde miktarı belirlemektedir. Bu kapsamda bizler porfir olarak çıkarmasını yaptığımız ham maddeler için öncelikle sınıflandırma işlemini yapmaktayız. Bu işlem ile birlikte ürünlerde fire kaybını ortadan kaldırmakta ve ürünlerin üretimi bir o kadar kolaylaşmaktadır. Bu doğrultuda öncelikle başlıklar halinde incelemelerde bulunduğumuzda ürünün özelliklerini inceleyelim sonrasında ürünün maden sahaları ve bunun yanında üretim aşamalarını kısa detaylar ile paylaşalım. Bu kapsamda öncelikle bir doğal taş olan porfir taşı(porphyry) için zemin, duvar kaplaması ve bunun yanında işlemelerde kullanımı yapıldığını açıklamak gerekmektedir. Konu hakkında detaylar ve ürünlerin işlemeleri neler olduğunu başlıklarımızda detaylı olarak inceleyeceğiz. Daha kapsamlı bilgiler ve ürün numuneleri için hemen bizleri arayınız.

Porfir Taşı Özellikleri Nelerdir?

Üretimini yaptığımız bir çok ürün için özelliklerini açıklama kısmında bir çok ortak özellik sıralamaktayız. Bu ürün içinde diğer tüm ürün gruplarından farklı olarak dayanımı göstermek doğru sonuca ulaştırmak anlamında anlamlı olacaktır. Öncelikle bu ürünün renginin kırmızı olarak belirtmekte fayda buluyoruz. Bunun yanında ürünün dayanımını başlıklar halinde incelemeye başlayalım.

  • Ürünün dayanımı; bir çok doğal taşın bahsettiğimiz gibi dış mekanlarda dayanımı oldukça fazla olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu doğrultuda öncelikle bir tüf, mermer, traverten gibi ürünlerin dış mekanlarda dayanımının oldukça düşük olduğunu belirtmekte fayda vardır. Bunun yanında dış mekanda granit kullanımı oldukça anlamsız ve kullanım anlamında zafiyetlerin oluşmasına neden olmaktadır. Ancak bunun yerine andezit , bazalt veya bunun bir üstü olan porfir(Porphyry) taşını kullanmak oldukça büyük anlam taşıdığı gibi kullanımda büyük avantajlar sağlamaktadır. Bu ürünün sertliği oldukça fazla olup dış mekanlarda kullanıma uygun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanında farklı işlemeler yapılarak iç mekanlarda kullanımda mümkündür.
  • Ürün işlemeleri; bir çok doğal taş üzerine yapılan kumlama, patinato veya silim gibi bir çok işlemi göstermekte ve kabul etmekte sorunlar yaşamaktadır. Bunun yanında porfir taşı üzerine yapılan kumlama, patinato, silim ve mucartalama gibi bir çok işlemeyi kabul etmektedir. Bunun yanında üründe her hangi bir kayıp ve deforme olma söz konusu değildir. Bu özelliğinin üründe avantaj sağlamaktadır.
  • Darbe dayanımı; dış mekanlarda kullanımı yapılan ürünlerin en büyük artısı darbe dayanımı olması ve üzerine gelen darbeleri emilim yapabilmesi gösterilmektedir. Bu kapsamda incelemelerde bulunduğumuz ürün için bu durumu karşıladığını söylemek oldukça doğru bir karar olacaktır. Bunun yanında ürünün sert cisim çarpmalarına karşıda dayanımı yüksek olduğunu söylemekte sakınca bulmuyoruz.
  • Renk seçeneği; bu ürünün renk seçeneği olarak oldukça kısıtlı renk tonu vardır. Kırmızı renge sahip ürün için farklı işlemeler ile uygulama alanı anlamlandırılabilir.

Ürün hakkında verdiğimiz bu kısa bilgiler ışığında farklı bilgileri yazımızda veya diğer yazılarımızda bulma olasılığınız oldukça fazladır. Ürün fiyatları ve ürün detayları için hemen bizleri arayınız.

Porfir Taşı Üretimi Nasıl Yapılmaktadır?

Ham madde olarak dağlardan çıkarılan ürünlerin kullanıma hazır hale getirebilmek için oldukça farklı süzgeçlerden geçmesi gerekmektedir. Bu kapsamda ürünlerin süzgeçlerini inceleme fırsatı bulduğumuzda ham maddelerin sınıflandırılması oldukça büyük öneme sahip olarak karşımıza çıkmaktadır. Öncelikle her maden gibi bu üründe yer altından parça bloklar halinde iş makineleri yardımıyla çıkarılmaktadır. Bunun yanında ürünlerin çıkarılmasından sonra bu ham maddeler üretimi yapılacak ürünün ebatlarına göre sınıflara ayrılmaktadır. Bu şekilde porfir taşı üretiminde fire verme olayını minimuma indirme imkanı bulmaktayız. Bu şekilde sınıflara ayrılan ürünler öncelikle maden sahasından çıkarılır ve bu çıkarılma işlemi sırasında mutlaka kademeli sınıflandırma yapılması gerekmektedir. Bunun yanında ürünlerin çıkarılması sırasında hiçbir şekilde patlatma veya delme gibi hiçbir işlem yapılmaması gerekmektedir. Bunun yanında çıkarılan ürünler ham bloklar sevkiyat amacıyla sevkiyat alanına taşınmaktadır. Bu taşıma işleminin ardından ürünler üretimi yapılacak ürünün ebatlarına göre fabrikalarımıza sevk edilmektedir. Üretimi yapılacak ürünlerin ebatları ham madde seçimini büyük ölçüde etkilemektedir. Bu kapsamda üretimi yapılacak ürün eğer bir basamak taşı ise mutlaka uzun ve yere yakın yüksekliği az ürün tercih edilmelidir. Bunun yanında bir döşe taşı ise bu blokların ufak olanlarından dahi ürün alınması sağlanacaktır. Bunun yanında bir bordür taşı ise yüksekliği çok uzunluğu az olan bir blok taşı dahi kullanılabilir. Bunun yanında bir bordür taşında blok taşların mutlaka büyük ve geniş olması gerekmektedir. Bunun nedeni bordür taşlarında porfir taşı ham madde olarak oldukça fazla kullanılmaktadır. Bu kapsamda ürünler hakkında bilgiler ve fiyat teklifleri için hemen bizleri arayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir