ANDEZİT MALİYETLERİ
6 Aralık 2019

ANDEZİT TAŞI NEDİR?

ANDEZİT NEDİR?

Bir çok yapıyı süsleyen doğal taşların köken olarak birbirine benzer yönleri vardır. Bu ürünlerin ham maddesi genel olarak dağlarda bulunmaktadır. Dağlarda bloklar halinde bulunan ürünler köken olarak volkanik kaynaklıdır. Yazımızda dayanım ve dekoratif özelliği ile bir çok ürünü gerisinde bırakan andezit hakkında bilgiler paylaşacağız. Öncelikle ham maddesi kökeni ve nasıl oluştuğunu incelemek ürünü tanımamıza yardımcı olacaktır. Bundan dolayı öncelikle ham madde yapısını inceleyelim. Öncelikle bu madenin bir volkanik kayaç olduğunu bilerek başlamak anlatımımızın kilit noktası olacaktır. Yer yüzü hareketlerine dünyamızın varlığından bu güne kadar devam etmiştir. Bu hareketler gezegenimizin gençleşmesine bağlı olmaktadır. Bu hareketler sonucunda yer yüzünün derinliklerinde bulunan lavlar sıkışmayla beraber gün yüzüne çıkmak istemektedir. Hareketler sonucunda lavlar gün yüzüne çıkmaktadır. Bu lavlar kristalleşerek dağları ve doğal madenleri oluşturmaktadır. Andezit ise bu doğal madenlerden en sağlamı olarak görünmektedir. Oluşan dağlar kütle bloklar halinde durmaktadır. Ancak yine gezegenimizin bir parçası olan depremler bu blokları parçalamaktadır. Bu parçalar devasa boyutlarda bulunmaktadır. Süreç olarak bu şekilde oluşan bloklar doğa olayları sonrası parçalanır ve toprak gibi elementleri oluşturduğu bilinmektedir. Bu şekilde oluşumu gerçekleşen andezit taşı için oluşma hikayesi bu şekilde özetlenebilir. Ürünün oluşumu bu şekilde olurken özellikleri ve kullanım alanları gibi bir çok yan etki olduğunu bilmek gerekmektedir. öncelikle iç yapısını inceleyelim.

Andezit Taşı Yapısı

Bir volkanik kayaç olan ürünün diğer tüm madenlerden ayıran en büyük özelliği malzemenin sağlam olmasıdır. Kayaçlar arasında en sert kaya olarak ortaya çıkan ürün öncelikle dağlarda bloklar halinde bulunmaktadır. Ham madde olarak Ankara ilinde bulunan andezit taşı diğer adı olan Ankara taşı olarak bilinmektedir. Bu maden dağların yamaçlarında ve zirvelerinde yer almaktadır. Bundan dolayı ulaşımı ve çıkarılması oldukça zor bir ham maddedir. Bulunan alanlarda iş makineleri yardımıyla çıkarılan ürün kesim veya patlatma işlemine gerek duyulmadan çıkarılmaktadır. Genelde çıkan bloklar amorf yapıya sahiptir. Bundan dolayı ürün kesiminde çöpe atılan ürün miktarı oldukça fazladır. Bu kapsamda çıkarılan ürünler öncelikle renklerine göre sıralandırma yapılmaktadır. Gri ,pembe ve kırmızı renklere sahip ürün için en sağlam ve dayanımı yüksek ürün gri olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Lavların yeryüzüne çıkmasıyla oluşan bloklardan ilk çıkan ve en geç soğumaya uğrayan blok olan gri andezit en sert ve sağlam olanıdır. Bu bloklar genelde tek parça halinde ve bütün olarak çıkmaktadır. Kırmızı bloklar ise parçalar halinde çıkmaktadır. Bu ise iki bloklar arasında maliyet farkı çıkarmaktadır. Bundan dolayı andezit taşı fiyatları farklılık göstermektedir. Bu kapsamda sağlam ve dayanımı yüksek olan ürünü uygun fiyata bulmak daha doğru olacaktır.

Bu şekilde sınıflandırılan ürünlerimizin laboratuar sonuçlarına göre analizleri bulunmaktadır. Bu analizleri üniversitelere,M.T.A ve bağımsız bir çok kuruluşta yaptırmış bulunmaktayız. Bu analizler sonucunda ortalama sonuçlar elde etmiş bulunmaktayız. Sonuçların ortalaması alınmasının nedeni ise andezit taşının doğal olmasından dolayı ortaya çıkan sonuçların farklılığıdır.

 • Özgül ağırlık                              2.77 gr/cm3
 • Ezilme dayanımı                       195kg/ cm3
 • Aşınma dayanımı                      75.3 cm2/cm2
 • Nem oranı                                  %2.07
 • Gözeneklilik                               %7.10
 • Basınç dayanımı                        987 kg/cm2
 • Ağırlıkça su emme durumu    %6,12
 • Doluluk oranı                            %97.45
 • Darbe dayanımı                        45 kg/cm2
 • Porozite                                      %7.63
 • Ezilme dayanımı                       164kg/ cm3 olarak ortaya çıkmaktadır. Bu sonuçlar alınan analizlerin sonuçların ortalaması alınarak ortaya çıkmaktadır. Bu analizler ürünün beton ve diğer tüm ürünlere göre ne kadar sağlam olduğunun bir göstergesi olarak ortaya çıkmaktadır. Teknik özellikleri bu şekilde sıralanan ürünün nasıl bulunduğunu diğer başlığımızda inceleyelim.

Andezit Taşı Nerelerde Bulunur?

Volkanik bir kayaç olan ürün öncelikle dağların yamaçlarında bulunduğunu ifade etmek zorundayız. Kısmen eteklerinde bulunmaktadır ancak genelde zirvede yer almaktadır. Bu ham maddenin ana vatanı olarak Ankara ilinin Gölbaşı ilçesi bilinmektedir. Bu bölgede çok sayıda maden sahası bulunması andezit taşının bu bölgeyle özleşmesi anlamına gelmektedir. Bu bölgede bulunan ürünler genel olarak sert ve dayanımı yüksek olarak bilinmektedir. Fabrikamızın ve maden sahamızın bulunduğu bölgeden bir çok ülke ve yurdumuzun dört bir yanına ürünler pazarlanmaktadır. Bu ürünlerin gözenekleri minimumda olup dayanım süresi oldukça fazladır. Bir çok tarihi yapıyı süsleyen ürünün çok fazla referans yapısı bulunmaktadır. Cumhuriyet dönemine ait yapıları süsleyen ürün ilk meclis ve pembe köşk gibi bir çok önemli yapıda bulunmaktadır. Dağlarda bloklar halinde bulunan ürünler iş makineleri yardımıyla çıkarılmaktadır. Bu işlem sırasında patlayıcı ve kesim aletlerinin hiç biri kullanılmamaktadır. Bu şekilde çıkarılan ürünler çevre yapıya ve doğaya zarar vermemektedir. Doğal maden olan andezit parçalı halde dağlarda bulunmaktadır. Bu şekilde bulunan ürün kullanımı yapılmak için iş makineleri yardımıyla çıkarılmaktadır. Büyük yapıdaki bloklar bütün olarak çıkarmak ürün maliyeti için oldukça önemlidir. Bütün ham bloklar andezit taşı fiyatları için olumlu etki yaparak maliyetleri aşağı yönlü etkilemektedir. Bu kapsamda firma bünyemizde bulunan maden sahalarından ürün çıkararak kesim yapmaktayız. Bu şekilde ürün maliyetini minimuma indirerek müşterilerimize daha kaliteli hizmeti verme şerefine sahip oluyoruz.

Bulunan maden sahalarının keşfi ve sonrasında izlenen yol hakkında şu şekilde bilgi vermek doğru olacaktır. Öncelikle Ankara ili çevresinde bulunan bu madenin bulunduğu dağ belirlenmelidir. Belirlenen ürün için gerekli resmi işlemlerin yapılmasının ardından ilk olarak karot alınmalıdır. Bu işlem yer altında bulunan madenin ne kadar olduğu hakkında bizlere bilgiler verecektir. Bu bilgiler ışığında andezit taşı ham maddesinin miktarı hakkında bilgi sahibi olunacaktır. Ancak bu işlem tam olarak kesin sonuç vermemektedir. Bu işlemin sonuçları resmi kurumlar ile paylaşılarak maden hakkında bilgiler verilmesi gerekmektedir. Bu yol izlenerek maden ruhsatı alınması durumunda alanda kazı işlemi ile birlikte maden çıkarılması yapılabilir. Yazımızın son bölümünde maden hakkında kısa bilgiler paylaşacağız.

Andezit Hakkında

Doğal bir maden olan ham maddesi dağlarda serbest halde bulunmaktadır. Bu şekilde bulunan ham maddenin sertliği ve işlenebilirliği ürünün kalitesinin bir kanıtıdır. Bir çok malzemeden farklı olara sert yapıda olan andezit dayanımı yüksektir. Bu sertliği işlenebilirliğiyle taçlandıran ürün bu özelliğiyle bir çok yapıda bulunan motiflerin üzerine işlenmesini sağlamıştır. Su emmeyen yapısı ve kış aylarında eksi derecelerde patlamayan yapısı ürünün kullanım alanlarını artmasını sağlamıştır. Aynı zamanda ürünün kaymayan yapısı dış ortamlarda kullanımını sağlamıştır. Bu özellikleriyle tam bir dış mekan ürünü olarak ortaya çıkan andezit aynı zamanda cilayı kabul eden yapısıyla iç mekanda kullanımı yapılmaktadır. Ancak genel olarak kullanım alanı olarak dış mekanlar seçilmektedir. Bu şekilde bilgileri paylaşacağımız ürün hakkında daha kapsamlı bilgiler için hemen bizleri arayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir