ANDEZİT TAŞI NEDİR?
5 Aralık 2019
ANDEZİT TAŞI FİYATLARI 2020
21 Mart 2020

ANDEZİT MALİYETLERİ

Bir çok yapısı malzemesi kullanım alanına göre tercih edilmektedir. Her malzemenin kullanım alanı farklı olduğu gibi bu alanlarda kullanılmasının maliyetleri farklılık göstermektedir. Yapı tasarımcı mimar ve mühendisler bu alanlarda ürünleri kullanırken ürünün maliyeti ve bu maliyet karşısında alınan performansı ön planda tutmaktadır. Bu kapsamda dış zemin kaplamalarında ve cephe kaplamalarında en çok andezit tercih edilmektedir. Bu kullanımda ürünün dayanımının yanında maliyetlerinin uygun olması tasarımcıları etkilemektedir. Bir yapının ömrünü belirleyen o yapıyı oluşturan malzemelerdir. Bu kapsamda tarih boyunca önemli yapıları süsleyen malzeme sağlamlığını tarihi yapılarda kanıtlamıştır. Bir çok tarihi kapalı çarşı,saraylar ve önemli devlet kurumunun yapımında kullanılmıştır. Günümüzde bu yapılara restorasyon başlığında yapılan tadilatlarda ürünün sadece temizlenmesi ne kadar sağlam olduğunun kanıtı niteliğindedir. Bu yapıları ve avantajları göz önünde bulundurulunca andezit taşı fiyatları performansına oranla uygun olduğu bilinmektedir. Bu kapsamda yapı tasarımcıları bu ürünü özelikle dış ortamlarda kullanmaktadır. Bu kapsamda günümüzde ürün kullanım alanları ve maliyetlerini incelemede bulunalım. Öncelikle ürün ebatları maliyetleri etkileyen en büyük etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Sonrasında ham madde ebatları maliyetleri etkilemektedir. Diğer bir etken olarak ise ürünün üretim süresi karşımıza çıkmaktadır. Bu başlıkları inceleyerek maliyetleri ve bu maliyetler ışığında oluşan andezit taşı fiyatları hakkında bilgilere sahip olalım.

Andezit Maliyetlerine Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Bir dış mekan ürünü olan malzeme dış ortamda cephe kaplama,zemin kaplama,çeşme,şadırvan gibi işleme işlerinde kullanımı yapıldığı gibi iç mekanda cila işlemi veya patlatma işlemi ile kullanılabilmektedir. Bu noktada kalitesi yanında andezit taşı fiyatları ürünün tercihinin yapılmasını sağlamaktadır. Bu kapsamda ürünün ham madde olarak kullanılması , ham madde miktarı ve çıkarılan ham maddeden üretilen ürün miktarı ve istenen ürünün ebatları oldukça önemlidir. Bu faktörler maliyetleri doğrudan etkilemektedir. Bu faktörler yanında birde profil,pah,kalibre,silim ve mucarta gibi etkenler doğrudan etki ederek maliyetleri etkilemektedir. Öncelikle bu başlıklardan ham madde kullanımını inceleyelim.

  • Ham madde kullanımı; ürünlerin ihtiyaçlara göre ebatları değişiklik göstermektedir. Bu ebatlardaki değişiklik ham madde kullanımı etkilemesiyle beraber maliyetlere büyük etkisi vardır. Bu kapsamda andezit fiyatları bu maddeden oldukça etkilenmektedir. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz. Bir blok ham maddeden üç santimetre kalınlığından yüz elli metrekare ürün almak mümkündür. Ancak bu ürünün kalınlığı eğer altı santimetre olarak hesaplansaydı bu metraj yetmiş metrekare kadar düşmüş olacaktır. Bu noktada zaman ve diğer tüm giderler aynı olmakla beraber üretim miktarı düşmesi bizlere maliyet artışı olarak dönmektedir. Bu artış andezit fiyatı artışı olarak karşımıza çıkmaktadır. diğer taraftan kaplama dışında bordür olarak kullanımı yapılan ürünlerde ise ham madde artışı oldukça fazla olmaktadır. Bundan dolayı bu ürünler metre tül olarak satışı yapılmaktadır. Diğer taraftan pah ve profil uygulaması yapılan basamak taşı,limonluk ve denizlik taşları metre tül olarak hesaplanmaktadır.
  • Ürünlerin boylarının farklılığı; bu maddenin maliyetleri etkisi şu şekilde olmaktadır. Ürünlerin sabit olarak üretilmesi ebatlanmış serbest boyların fazlasının çıkmasına neden olmaktadır. Bunu şekilde örnekle anlayabiliriz. Öncelikle iki metre boyunda bir plak serbest boy olunca hepsi kullanılmaktadır. Ancak standart olması durumunda artan diğer kısım çöpe atılmaktadır. Bu ise üretilen ürünlerin miktarında azalmaya ve ham madde kaybına neden olmaktadır. Bu kayıplar ise andezit taşı fiyatları ekseninde olumsuz etkiye sahiptir. Bu şekilde açıklayabildiğimiz maddenin standart boylarda ürünlerde ek olarak beş türk lirası maliyet getirmektedir.
  • Ürünlerin ebatlarının etkileri; bu başlıkta ürün ebatlarının ve işlemelerinin üretim sürecine etkisi araştırılmaktadır. Örnek olarak otuz santimetre genişlikte bir ürün üretimi ile kırk santimetre genişlikte aynı boyda ve kalınlıkta ürün üretimi aynı sürede olmadığı gibi aynı miktarda ham madde kullanılmamaktadır. Bu kapsamda andezit taşı üretimine etkisi oldukça fazladır. Bu genişlik elli santimetre çıktığında oldukça fazla zaman kaybı olmakla beraber üretimde düşmektedir. Bu şekilde bu madde açıklayabiliriz. Bordür gibi ürünlerde ise genişlik yatay kesmeyi etkilemesiyle beraber zaman kaybına neden olur. Bu zaman kaybı andezit taşı fiyatları kapsamda olumsuz etkiye sahiptir. Bu şekilde maliyetleri açıklayabiliriz.

Andezit Maliyetlerine Ham Madde Etkisi Nedir?

Bu başlığımızda maden sahasının maliyetlere etkisini inceleyeceğiz. Maden sahası üretimi etkilen en başlıca etkendir. Bir ürünün üretim süresi ve kalitesini olun ham maddesinin büyüklüğü ve kalitesidir. Kaliteli ve sağlam bloklar ürün andezit taşı üretiminde oldukça önemlidir. Ham madde bloklarının sağlam ve kaliteli olması üretimi yapılacak ürünlerin aynı kalitede olmasını sağlamaktadır. Ham maddenin düzensiz ve çabuk deforme olması üretimi yapılan ürünlerin çabuk bozulmasıyla sonuçlanır. Bu kapsamda andezit taşı anavatanı olarak anılan Ankara bölgesinde bulunan ham maddeler oldukça sağlam ve serttir. Bundan dolayı Ankara taşı kullanımı yapılması doğru olacaktır. Diğer taraftan bu bölgede bütün ve büyük bloklar çıkarılmaktadır. Bu bloklar ürün üretimini hızlandırmakla beraber andezit fiyatları konusunda olumlu etkiye sahiptir. Kaliteli ham madde uzun zamanda avantaj sağlamaktadır. Bir iş yapıldıktan sonra deforme olmaması gerekmektedir. Kısa zamanda deforme olan ürünler maliyet ve zaman kaybı olarak karşımıza çıkmaktadır. Ürün üretimi ve maliyetlerini bu şekilde açıklamak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir