ANDEZİT
4 Haziran 2020
ANDEZİT HARPUŞTA TAŞI
6 Temmuz 2020

ANDEZİT TAŞININ DİĞER ADI NEDİR?

Bir doğal maden gibi bu maden dağlardan çıkarılmaktadır. Ham haliyle blok taş parçası olan ürün kesim yapılarak plaklar halinde ebatlara ayrılır. Bu ayrım sırasında belirli ölçülerde ve kurallara dikkat edilerek bu işlem gerçekleştirilir. İsim olarak And dağlarından alan doğal taş diğer adı ise Ankara Andezit Taşı olarak bilinmektedir. Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde bulunan ürün tüm yurdumuza ve dünyanın bir çok yerinde yapılarda ve önemli eserlerde kullanımı yapılmaktadır.

Andezit Uygulama Detayları

Üretim sırasında plaklar halinde üretilen ürünler ebatlarına göre sınıflandırılarak dizilmektedir. Bu dizilim sırasında ürünler yatay olarak aynı hizada aynı doğrultuda istiflenmektedir. Bu işlemin temel amacı taşınma esnasında ürünlerin sarsılmaya bağlı kayıplar yaşanmasını engellemektir. Her ürünün kendine özgü kullanım alanı ve buna bağlı uygulama detayı bulunmaktadır. Zemin kaplamalarında dikkat edilmesi gereken ürünlerin ebatları ve kalınlığının kullanım amacına uygun olmasıdır. Duvar kaplamalarında üç santimetrelik kalınlık veya iki santimetre normal olarak kabul edilmektedir. Ancak bu durum zemin kaplamalarında değişmektedir. Bunun nedeni ise zeminde ürünlerin yıpranma ve yük taşıma miktarı daha fazladır. Bundan dolayı dikkat edilmesi gereken zeminde minimum üç santimetre ürün kalınlığı tercihidir. Üretimi plaklar halinde yapılan ürünlerin uygulamasında harçlı ve mekanik olmak üzere iki farklı uygulama biçimi bulunmaktadır. Bu uygulamalardan mekanik olan kısmı vidalı olarak ürünlerin duvar yüzeyinden bulunması anlamına gelmektedir. Bu işlemde temel amaç ürünleri askıya alarak metal taşıyıcılara taşıtmaktır. Öncelikle bu işlemde kullanımı yapılacak ürünlerin ebatları şu şekilde olması gerekmektedir. Uygulaması yapılan ürünlerin kalınlığı mutlaka üç santimetre olması gerekmektedir. Fazla kalın veya ince olması durumunda ağırlık ve zayıf olmasından dolayı sorunlar yaşanması muhteliftir. Bunun için kalınlık mutlaka üç santimetre olarak kabul edilmelidir. Diğer taraftan genişlik olarak en az otuz santimetre yapılması tavsiye edilmektedir. Bunun nedeni ise uygulamada seri yapılması ve maliyetlerin aşağı inmesidir. Duvar kaplamasında çimento katkılı harç kullanılması durumunda ebatlar ve uygulama şeklinde değişiklik yapılması gerekmektedir. Bunun nedeni ise harcın malzemeyi tutma derecesi mekanik ile aynı olmamasıdır. Öncelikle hazırlanan çimento katkılı harcın kıvamı oldukça büyük öneme sahiptir. Bunun nedeni ise ürünü bu harcın tutmasıdır. Diğer taraftan uygulama sırasında ürünün arka yüzeyine mutlaka kimyasal yapıştırıcı sürülmesi gerekmektedir. Bunun nedeni olarak harcın yapıştırıcıyla etkileşimi sayılabilir. Uygulama mutlaka pürüzlü yapıya sahip duvar yüzeyine uygulanması gerekmektedir. Bunun nedeni ise pürüzlü yüzeyin ürünü daha iyi tutacak olması gösterilmektedir. Bu yüzeyin harç ile etkileşimi iyi olacağından mutlaka pürüzlü olması gerekmektedir. Bu şekilde ürünü daha sağlıklı olarak tutmayı sağlayacaktır. Ürün uygulaması hakkında daha kapsamlı bilgi toplamak ve ustalarımızın ücretsiz keşif yapmalarının isterseniz lütfen hemen bizleri arayınız.

Andezit Kaplama Taşı Ebatları

Üretimi ve uygulamasında farklılıklar bulunan ürünün ebatları birbirinden farklılıklar göstermektedir. Bunun nedeni ise uygulama alanlarının farklı olmasıdır. Uygulama alanlarının farklılığı ürünlerin ebatlarını değiştirmektedir. Duvar kaplamasında ideal andezit kalınlığı genelde üç santimetre olarak tercih edilirken zemin kaplamasında bu kalınlık minimum üç santimetre olarak önerilmektedir. Bunun nedeni iki farklı uygulamadan istenen özelliklerin farklı olmasıdır. Bunun yanında duvar kaplamasında basınç uygulaması yapılmaz iken zemin kaplamasında bu durum aksi durumu işaret etmektedir. Bundan dolayı zemin kaplamasında mutlaka minimum üç santimetre kalınlığında andezit taşı kullanılması gerekmektedir. Diğer taraftan genişlik olarak sıklıkla otuz santimetre tercih edilmektedir. Bunun yanında boyları serbest ve standart olmak üzere özelliğe bağlı olarak üretilmektedir. Bu üretimde müşteri istekleri ve uygulama alanın özelliğine göre farklılık göstermektedir. Fabrikamız istenen tüm ölçülerde andezit kaplama taşı üretimi yapmaktadır. Duvar kaplamalarında bu ölçüler tamamen farklılık göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir