ANDEZİT PATLATMA TAŞI

İç ve dış mekanlarda kullanımı yapılan ürünler genelde farklı özellikler aranmaktadır. Bu özellikler iç mekanda genelde dekoratif olması beklenirken zamanla düşememesi ve deforme olmaması istenmektedir. Dış mekanda ise doğanın yıpratıcı etkisine karşı koyması ve zamanla deforme olmaması gerekmektedir. Dış ortamda darbelere karşı dayanımı yüksek olması ve dış ortamda bulunan suyun iç ortama girmemesi gerekmektedir. Bu özellikler kapsamında andezit patlatma taşı kullanımı yapılmaktadır. Bu ürünün üretimi ve kullanım alanları oldukça farklıdır. Bu ürünün kullanımı yapılan ürünler arasında en çok kullanımı yapılan ürün olduğunu söylemek doğru olacaktır. Genelde yapı çevresinde bulunan duvarların kaplaması veya ısı yalıtım malzemesi altında kullanımı gibi dış ortamlarda kullanabildiğimiz gibi iç mekanlarda farklı konseptlere uygun alanlarda andezit patlatma taşı kullanılır. Bu ürünün kullanım alanları içerisinde iç ve dış mekanlarda uygulamada farklılıklar oluşmaktadır. Kullanımı yapılan ürün her iki ortamda ısı alış verişini engellemektedir. Bu şekilde ısı yalıtım vazifesi görmektedir. Bu şekilde uygulamanın yanında malzeme yapısına bağlı olarak  darbe karşı dayanımı yüksektir. Bu şekilde dış ortamdan gelen darbelere karşı dayanım sağlamaktadır. Bu özellikleri andezit ürünlerinin tümünde görmek mümkündür. Diğer farklı özellik olan su geçirmemesi ve dış ortamdan gelen nemi hapsetmesi gibi özellikleri bulunur. Bu özellikler dışında ürün doğal görünümü sayesinde andezit taşı doğal hali gibi görünmektedir. Bu yazımızda üretim aşaması,ebatları ve uygulaması hakkında tüm detaylı bilgileri paylaşacağız.

Andezit Patlatma Taşı Üretimi

Bloklar halinde çıkarılan ürünler öncelikle maden sahalarında fabrika sevk edilir. Bu noktada ürün üretimi için gerekli büyüklükteki bloklar seçilmelidir. Bu seçimlerde dikkat edilmesi gereken ise ham maddenin üretim için el verişli olmasıdır. Bu noktada andezit patlatma taşı üretimi için bloklar kısa boylu yüksek olması uygun olacaktır. Bu ürünün hazır hali genelde kısa olarak üretilmektedir. Bunun nedeni patlatma işleminde kırılmaların olmasıdır. Bundan dolayı fazla uzun malzeme üretimi yapılmamaktadır. Bundan dolayı ham madde olarak kısa boylu seçilmelidir. Bu şekilde seçimi yapılan ham madde plaklar halinde üretimi yapılmaktadır. Bu üretim işlemi sonucunda plaklar halinde yarı mamul ürünler oluşmaktadır. Bu ürünler kullanılabilir hale gelmesi için patlatma işlemi yapılmalıdır. Bu şekilde andezit patlatma taşı üretimi tamamlanmış olacaktır. Plaklar halinde üretilen ürünlerin kalınlığı minimum beş santimetre olmalıdır. Bunun nedeni patlatma işleminde malzeme kalınlığında kayıplar meydana gelmektedir. Bundan dolayı beş santimetre kalınlıkta üretilen plaklar kırılarak ürünler oluşturulur. Oluşan ürünler arasında kırılmalar meydana gelmektedir. Bu kırılmalar kesim işlemi yaparak ebatlı bir şekilde dizilmelidir. Bu dizilme yapıldıktan sonra andezit patlatma taşı sarılıp çelik çemberle ile bağlanmalıdır. Bu şekilde üretimi yapılan ürünlerin farklın ebatları vardır. Ancak yoğun kullanımı genelde on beş santimetre genişlik ve yirmi santimetre genişlik olarak yapılmaktadır. Ebatlarında kalınlıkları kesinlikle aynı olması imkansızdır. Bunun nedeni patlatma işlemi kesimle yapılmamaktadır. Bundan dolayı kalınlık farklılığı oluşmaktadır. Bu farklılık uygulama sırasında ustalar tarafından yok edilir. Bu özellik uygulamada avantaja çevrilir. Üretilen andezit patlatma taşı ebatları şu şekilde sıralanabilir;

  • Kalınlık değişken*10*serbest boy bu kullanımda boyları standart yapılabilmektedir.
  • Kalınlık değişken*15*standart boy veya serbest boy olarak üretilir ve en çok tercih edilen ebattır.
  • Kalınlık değişken*20*serbest boy bu kullanım en çok tercih edilen ikinci ebattır.

Bu şekilde ebatları bulunan ürünün uygulaması hakkında tüm detayları yazımızda ele alacağız.

Andezit Patlatma Taşı Uygulaması

Üretimi tamamlanan ürünler sarılıp çelik çember ile bağlandıktan sonra şantiye sahasına gönderilir. Gönderimi yapılan ürünler belli alanlara indirilip o alanlardan kesinlikle kaldırılmamalıdır. Uygulama alanına yakın bölgeye indirilen andezit patlatma taşı bu şekilde zaman kaybı yapılmadan uygulaması yapılır. İç mekanlarda sadece kimyasal yapıştırıcı ile uygulaması yapılabilen ürün dış mekanlarda uygulama farklılık göstermektedir. Uygulamada iç ve dış mekanlarda duvar yapısı ortak olarak pürüzlü olmalıdır. Pürüzlü yapıdaki duvar iç mekanda kimyasal yapıştırıcıyla malzemeyi tutmaktadır. Bu şekilde uygulanan andezit patlatma taşı dış mekanda çimento katkılı harç ve kimyasal yapıştırıcı yardımıyla uygulanır. Derzli ve derzsiz uygulaması yapılacak ürünün derzsiz uygulamasında kimyasal yapıştırıcı yoğun kullanılmalıdır. Uygulaması yapılan andezit patlatma taşı derzli uygulamada ince kum ile yapılan harç derzlere doldurulmalıdır. Bu doldurma sırasında tel fırça kullanarak  malzeme üstü temizlenmelidir. Bu şekilde temizlenen ürün uygulama sonrasında ilk bir hafta su ile nemlendirilmelidir. Bu şekilde harç yanmaz ve andezit deforme olmadan uzun süre dayanım sağlamaktadır. Daha kapsamlı bilgi ve ücretsiz keşif için hemen arayınız.